Tactical knife Extrema Ratio Fulcrum Compact Desert Warfare 04.1000.0150/DW 11cm
zoom_out_map
chevron_left chevron_right
Coltello tattico Extrema Ratio Fulcrum Compact Desert Warfare 04.1000.0150/DW 11cm
Extrema Ratio
compare_arrows Al confronto
04.1000.0150/DW
favorite Ai preferiti
Spedizione dopo 10-20 giorni lavorativi
us Spedizione a Stati Uniti:
  • Spedizione rapida
  • Pagamento facile
  • Acquisti sicuri
  • Assistenza clienti
  • Resi e rimborsi
Descrizione
Fulcrum Compact Desert Warfare is the shorter version of the Fulcrum, which equals in robustness and sturdiness. Its downsized blade 110 mm (4.33 in) and Forprene handle 104 mm (4.1 in) with Desert warfare pattern make it comfortable to carry and easily concealed. The included hard sheath can be worn vertically, horizontally or obliquely (at a 45° angle), and sports a single automatic pressure-activated security lock for quick, easier drawing and sheating. This makes the FULCRUM C an intuitive, rapid-use knife, ideally suited to emergencies or self-defense. Weight 226 g (8 oz)